Съдържание
Есента е преходен сезон, характерен с променящи се климатични условия. Това прави особено важно да следите вътрешната температура и влажност, за да осигурите комфортен и здравословен вътрешен климат. През есента влажността често може да бъде висока, когато навън е дъждовно, но все още топло. Затова правилното проветряване на помещенията е от решаващо значение за оптимален вътрешен климат. Освен това възниква въпросът за правилното отопление през есента.
Есента и вътрешния климат
През есента вътрешният климат се променя значително. Температурите навън са подложени на големи колебания, дните стават по-къси и природата се подготвя за зимата. Тези промени имат пряко влияние върху вътрешния климат в нашите стаи, апартаменти или къщи.
Възможен страничен ефект през есента е повишената влажност на закрито. Това може да се дължи на увеличените валежи. Ако навън е все още топло през деня или вали много, а в същото време вътрешните помещения все още не са отоплени, влажността може да стане твърде висока. Прекомерната влажност на закрито може да доведе до личен дискомфорт и развитие на мухъл.
Обратното е в късна есен, когато навън вече е студено, а вътре е топло. Тогава влажността вътре пада и често става твърде ниска. Поради променящото се време през есента е особено важно да следите вътрешния климат и да го регулирате, ако е необходимо. Относителната влажност на закрито трябва да бъде между 40% и 60%. При стойности под или над тази, въздухът е твърде сух или твърде влажен. Относителната влажност може лесно да се измери с хигрометър.
Как да проветрявате правилно през есента?
Правилното проветряване през есента е от решаващо значение, за да се възползвате от приятен вътрешен климат и оптимална влажност. Поради променливите климатични условия е необходима гъвкавост при проветряването.
В студено есенно време стаята трябва да се проветрява само 2-3 пъти на ден за кратък период от време. Като правило, колкото по-студено е навън, толкова по-кратко е времето за проветряване. Обикновено са достатъчни около пет минути време за проветряване при всяко отваряне на прозорците.
Когато навън е топло и слънчево, е възможно да се проветрява малко по-дълго време, за да влезе чист въздух.
Стайна температура през есента: кога трябва да включа отоплението?
Няма ясно правило кога трябва да се включи отоплението. Хората имат различно усещане за студ и затова настройката на отоплението през есента трябва да се основава на индивидуалното усещане на обитателите. Обичайната комфортна температура е в диапазона от 20 до 22 °C, но някои хора харесват малко по-студено или по-топло. Има няколко съвета за създаване и поддържане на приятен и здравословен вътрешен климат през есента и за отопление по енергийно и рентабилен начин.
През есента температурите могат бързо да се променят между топло и студено. Можете да се възползвате от слънчевите дни и да се погрижите слънцето да огрява стаите и да ги затопля. В помещения с пряка слънчева светлина вратите на стаята трябва да се оставят отворени, за да може топлината да се разпространява. През нощта прозорците, щорите трябва да бъдат затворени и завесите дръпнати, за да се сведат до минимум загубите на топлина.
Ако отоплението все още не работят, трябва да се внимава температурата в помещението да не пада под 15 °C. Както бе споменато по-горе, слънчевата радиация може да се използва за тази цел. Хладните стайни температури за по-дълъг период от време – като постоянно твърде влажен въздух – благоприятстват развитието на мухъл. Това е свързано с факта, че топлият въздух може да абсорбира повече влага от студения. При ниски стайни температури влагата вече не може да се свързва от въздуха и се отлага в най-студените места в помещението. Тогава там може да се развие плесен.
Ако отоплението вече е включено, трябва да се внимава радиаторите да не са покрити с предмети, за да може топлината свободно да циркулира. В противен случай се предотвратява равномерно топлинно излъчване, което може да доведе до по-високи разходи за отопление. Винаги трябва да има няколко сантиметра разстояние между стените и мебелите или предметите, за да може топлият въздух да достига и тук и да не се образува мухъл.
Уреди за вътрешен климат през есента
Поради променящите се климатични условия през есента, различни устройства могат да помогнат за създаването на приятен вътрешен климат.
• Използването на хигрометър за наблюдение на влажността на въздуха позволява да се регулира поведението на проветряване според относителната влажност в помещението. Идеалната относителна влажност на закрито е между 40% и 60%.
• Когато нивата на влажност на закрито станат твърде високи поради валежи и все още високи температури, обезвлажнителите (влагоуловителите) могат да помогнат за намаляване и поддържане на влажността на оптимално ниво. Към края на есента вече може да е много студено и следователно въздухът да е твърде сух. Овлажнителите помагат за повишаване на влажността на въздуха.
• Когато навън е студено, но парното още не работи, предлаганите от нас отоплителни уреди са практично решение за затопляне на отделни помещения.
Като цяло вътрешният климат през есента е предизвикателство. Въпреки това, с правилните знания и мерки, можете да гарантирате, че вашият дом ще остане уютно и здравословно място през този сезон.
- Площ<30 м²/75 м³
- WiFi контрол
- Мощност 700~2000 W
- Шум<52 dB(A)
- Тип Керамика
- Площ<80 м²
- Овлажняване 550 мл/ч
- Шум 26~34 dB(A)
- Тип Ultrasonic